UTOLSÓ VACSORA - Először is, nem vagyok borász, vegyész, gourmet, sem oktondi sznob, aki a világ megváltását önnön közönyös szintemelésében leli. Értekezésem esszenciája egyszerű: inni alapvetően jó, s ha már jó, miért ne innánk éppenséggel jót. S mivel gyakorta termelem savzsákomba a szeszben gazdag nedűket, ha nem is szaktekintélyi babérokra törekszem, azért némi sajátos tapasztalásból fakadóan időről-időre kisebb okfejtésekben véleményt nyilvánítok az alkoholos tinktúrák garmadáról, olyan kisebbfajta önképző körként, aztán meglássuk mi lesz. Az utóbbi gondolatsort folytatva most a fröccs második legfontosabb elemét szaglásszuk körbe.
(Fotó: Retronom.hu)
Az ásványvízzel lebólintott italokat a klasszikusokért remegők nem is hajlandók a fröccsök családjába felvenni, szerintük az nem más, mint borital. Elkészítése nagy vonalakban ugyan párhuzamba állítható a fröccsével, de korántsem azonosítható. Fontos figyelni az ásványvizek hőfokára, illetve hogy minél magasabb Co2 tartalommal bírjanak. Ezen túl pedig az alacsony ásványi anyag tartalomra, azon belül is leginkább a nátrium tartalomra. Fontos lehet, hogy ha buborékos ásványvizet használunk, ne az ásványvízre öntsük a bort, hanem fordítva, így némi CO2-t megfogunk valamelyest.
Ám ha rendelkezünk megfelelő szódavízzel, minden pohár teletöltésekor az angyalok kórusa citerázik lelkünk húrjain.
Én személy szerint javaslom a házi "szódagép", nevezetesen, az otthoni szifon palackot, hisz így magunk befolyásoljuk a bubisvíz (Co2+H2o= H2Co3) milyenségét. Egy patron, két patron, a vizünk ettől pattog úgy Isten igazán. Az alapgépezetet ugyan kissé borsos áron mérik, de megéri, a fentebb már pendített minőség okán. Később pedig a szükséges patronok könnyedén beszerezhetőek, bármely (jobban felszerelt) bolthálózatnál. Arról nem is beszélve, hogy roppant környezettudatos hisz minden elhasznált patron becserélhető. Ezen túl már lehet kapni szódagépet, mely egy teljesen automatikus szerkezet. Kb. tízezerért kapható és a bubi minősége is éppen megfelelő. (Ilyesmire gondolok). Ám a bolti sem utolsó, vagy a gyártótól rendelhető üveges verzió. A cél mindenképp egy szódavíz gyártására alkalmas egység. Jedlik és Priestly mester (Elsőként J. Priestly fedezte fel a buborékos vizet 1767-ben, majd Jedlik Ányos 1842-ben emelte piedesztálra a szódavízgépet) által szerkesztett masina a csodás hangon túl friss, pezsgő vizenyősségével dúsítja az amúgy is primőr borokat.