ÖNKÉNTES MÉRVADÓ - Kíváncsi, hogy festene Vitézy Dávid jegykezelőként? Netán Simicska Lajos jólláthatósági mellényben, lapáttal a kézben? Ne aggódjon, nem felsővezetői munkatábort csapatépítőt szervezünk, csak elmeséljük milyenek lennének a népmesék napjaink Magyarországán.
Bizonyos szubkultúrák képviselői tudni vélik, hogy a mi seggünkből jön a napfény - ti. hogy Jézus magyar volt, a Kárpát-medence a Föld szívcsakrája, meg amúgy is, általában minden, ami fasza, szerény nemzetünktől eredeztethető. Ez részben igaz, hiszen itt vagyunk mi is, de félre a nagyképűséggel, itt az ideje belátni, hogy ha nem nyúlhatná le tőlünk az imperialista nyugat a szellemi potenciált, bizony sehol sem tartanának. Hogy csak egy releváns példát említsünk napjainkból: a kereskedelmi televíziózás is felfedezte magának a Mátyás királyhoz kapcsolódó mesekincset, és megszületett a Beépített főnök (Undercover Boss) című sorozat. A műsorban milliomos cégvezetők ragasztanak Balázs Pali-szerű parókát a fejükre, lövetik ki a fülüket, és bújnak álszakáll mögé, hogy így vegyüljenek el a saját cégük szervezeti struktúrájának legalján ücsörgőkkel - eladókkal, takarítókkal, patkányfogókkal. A reality-dokuban a kamerák jelenlétét úgy magyarázzák a gyanútlan munkásoknak, hogy az unszimpatikus és a kétkezi munkához látványosan cseppet sem konyító szerencsétlen egy olyan műsorban vesz részt, ahol az emberek különböző munkákban próbálhatják ki magukat, hogy a végén új állást válasszanak maguknak korábbi megunt tevékenységük helyett. A főnök célja, hogy mélyebben megismerje a dolgozók, és közvetve cége problémáit, és e tapasztalatokra alapozva tuningolja fel aztán a morált e válságtól terhes időkben.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy lespanol néhány hányatott sorsú, minimálbérből tengődő arccal, aztán a végén leszedi a parókát, öltönyt húz, és egy könnyfakasztó szónoklatot követően fizetésemelést és dollártízezrekben mérhető bónuszt ad nekik, amivel egyrészt nem old meg semmilyen problémát vállalati szinten, ellenben sikeresen generál némi bérfeszültséget a szerencsétlen átejtett fickó meg a többi háromszáz munkás közt, akik ugyanúgy a szalag mellett állnak egész nap, de nem kapnak egy kanyit sem. Ez ugyebár szemmel láthatóan úgy baromság, ahogy van, ráadásul a jelenetek olyan átlátszóan vannak megrendezve, hogy ahhoz képest Káel Csaba életműve már egészen filmszerűnek hat, ennek ellenére azonban a show hihetetlenül népszerű, és számos változata van Ausztráliától Amerikáig. Nos, egy kísérlet erejéig mi is eljátszottunk a gondolattal, hogy milyen volna a Beépített főnök jelenkori magyar változata, és azt kell, hogy mondjuk, az eredmény a legkevésbé sem emlékeztet a népmesékre.
Lelki szemeink előtt nyomban felsejlett Vitézy Dávid, amint a jóllakott napközisre emlékeztető idomait otromba BKV-ellenőrgúnyába gyömöszöli, hogy aztán felpréselődjön a metróra csúcsforgalomban ellenőrizni a munkából hazafelé igyekvők bérletarzenálját, miközben megpróbál kedélyes beszélgetést folytatni kollégájával, a 36 éves, kétgyermekes Blaskóné Marikával. A próbálkozás akkor feneklik meg, amikor Marika olyan Vitézy számára idegen szavakat kezd használni, mint "turkáló", "másodállás" és "szocpol". Vitézy eközben véletlenül olyan vagonba száll, mellyel épp ultrák igyekeznek az aktuális Fradi-meccsre, így jó néhány pofonnal lesz gazdagabb. Dühében aztán megbüntet egy félrészeg fickót, aki kifizetné ugyan a helyszínen a büntetést, de Vitézy nem tud visszaadni tízezresből, mert csak húszezres van nála.
Simicska Lajos története egy tom sawyeri tanmese, melyben nem a Közgép vezére áll a szerencsés oldalon: személyesen áll be autópályát építeni, de kollégái egyből kiszúrják maguknak az új húst, így ő lesz az az egy, aki dolgozik, miközben a többiek a lapátra támaszkodva nézik, így kvázi (tudtukon kívül persze) ő maga fizet azért, hogy helyettük dolgozhasson. Az epizód végére Simicska a bitumen gőzétől teljesen elveszíti a szaglását, de ez nem zavarja különösebben, mert a pénznek amúgy sincs szaga. Nyerges Zsolt sem jár sokkal jobban, ő mezőgazdasági munkálatokba veti bele magát némi agrártámogatással, de már az első perctől azt hiszi, lebukott, pedig kollégái csak a nyergesvontatóról beszélgetnek. Később súlyos bonyodalmat okoz, mikor véletlenül a felcsúti polgármester nehezen megszerzett trágyáját hinti szét a földeken.
A következő epizódban a gazdag építési vállalkozó alászáll a milliós szerződések és bőrfotelek mellől a malter és az állványzat világába, hogy culágerként próbálja ki magát. Meglepetésére beosztottjai a napot nem a betonkeverő mellett, hanem egy közeli italbolt pultjánál kezdik hajnalok hajnalán, ahol szert tesznek arra, amit maguk között csak folyékony radiátornak neveznek. A körte ízű szeszesital a legkevésbé sem emlékeztet a koktélokra, melyeket hősünk a medence partján szokott kortyolgatni, így aztán el is kapja az émelygés, mint Kerényi Imrét, ha konyakot lát, és rögtön tele is rókázza az egyik malteres vödröt. Kollégái persze jót derülnek rajta, és azon nyomban elkönyvelik nyápicnak, ő pedig megtudja, hogy egy-két fröccs bedöntése nélkül ez a munka gyakorlatilag elviselhetetlen, olyannyira nincs arányban a fizetés a melóval. Hősünk elámul azon, hogy munkásai ennyi alkohol elfogyasztása után is képesek egyenes falat előállítani, így aztán felfedi magát, és havi 10 literes emelést ígér nekik a Durbincs Sógor nevű kannásborból.
Számtalan lehetőség van még - Baldauf László a CBA hentespultjában próbálja ki magát, Gattyán György saját hálószobáját kamerázza be, Ungvári Csaba befagyott váltókkal küzd - de a befejezés ezúttal egész biztosan nem olyan lesz, mint a korábbi verziókban láthattuk. Emelést ugyanis nem kap senki, de hőseink újfent megbizonyosodnak majd afelől, hogy ez - ti. az övék - tényleg a létező világok legjobbika, és változtassa meg a morált ebben az országban az, akinek két anyja van.