KÉPLEGÉNY - A szvasztika a hindu vallás szent jelképe, több ezer éves múltra visszatekintő szimbólum, eredetileg csupa pozitív jelentéssel, úgy mint szerencse és halhatatlanság. Aztán jött Hitler, és azóta valahogy másképp tekintünk arra, aki horogkereszttel masírozik. Egy kanadai művész életcélja az, hogy visszaadja a nyugati kultúrákban gyűlölt jelkép becsületét, hogy az újra az eredeti képzettársításokat hívja elő.
A képen látható kanadai hippi képzőművészt úgy hívják: ManWoman (mármint tényleg, ezen e néven él, és alkot, bár gyanítjuk, nem ez van a személyi igazolványába vésve). Arra tette fel az életét, és művészi megnyilvánulásai jelentős részét is annak szentelte, hogy a horogkereszt úgy épüljön be az emberek tudatába, mint pozitív jelkép, és ne mint egy tömeggyilkos elnyomó rendszer szimbóluma. Ezért aztán az egész testét televarratta különböző méretű és kialakítású szvasztikákkal. Meg festett egy csomó ilyen témájú festményt is. Ilyesmiket:
ManWoman igyekezete sajátos mozgalmat hívott létre, akik "A horogkereszt barátai"-nak nevezik magukat. Úgy gondolják, egy szimbólumot nem terhelhet felelősség egy őrült ember szörnyű cselekedetei miatt, és meg kell tisztítaniuk azt a téves asszociációktól. Mindenféle találkozóik vannak, ahol különböző szertartásokat végeznek, meg kedélyesen piknikeznek, miközben horogkereszt alakú csokikat majszolnak. Legalábbis ManWoman honlapjának tanúsága szerint:
ManWoman 1985 óta hivatalos horogkereszt-konferenciákat is szervez, és nem fogják kitalálni, hova! Egy Swastika nevű településre, a kanadai Ontario tartományban. A második világháború ennek a kis településnek sem tett jót, meg is akarták változtatni a nevét (Winstonra, na vajon kicsoda után?), de a helyiek kiálltak a név mellett, mondván, hogy ők találták ki előbb, Hitler meg menjen a fenébe.
Swastika régen és ma.
ManWoman fent van a Youtube-on is, ahol általában a meggyőződéseit magyarázza, vagy épp különböző méretű horogkereszteket festeget kántálás közben. Így:
A művész honlapján lehet kutatni további szvasztikák, vallásos érzületű versek, és egyéb, nem horogkereszt-témájú képek és alkotások után.