KÉPLEGÉNY - A Nemzeti Galéria mától látogatható Magyar fotóművészet az új évezredben című kiállításánál csak a megnyitója volt jobb: Halász János kulturális államtitkár (és L. Simon-pótlék) ugyanis pallérozott műveltségről tett tanúbizonyságot. Rövid beszédébe két idézetet is sikerült beleerőszakolnia, Roland Barthes és Hans-Georg Gadamer filozófusoktól. A gond csak az, hogy előtte elfelejtette megkérdezni, hogy kell kiejteni a fenti úriemberek nevét.
A fotográfia az a művészeti ág, amelyben mi, magyarok simán a világ élvonalába tartozunk. Így aztán tök jó, hogy vannak ilyen jellegű összefoglaló kiállítások. És ha már vannak ilyenek, akkor eléggé adja magát, hogy a kulturális élet mindenkori fejesei megjelenjenek rajtuk, ha másért nem, hát azért, hogy legalább néha lássanak valami kultúrát testközelből. És ha valójában nem is érdekli őket, legalább tegyenek úgy illendőségből, mondjuk azzal, hogy nem akkor és ott olvassák el először a reggel kezükbe nyomott beszédet. Merthogy az itt kiállító művészek viszik a hírünket a nagyvilágba, és nem a matyóhímzés. Azzal persze semmi baj nincs, hogy ha valaki sohasem hallott még Barthes-ról [bárt] vagy Gadamer-ről [gádámer]. Csak akkor ne idézzen tőlük. Vagy ha már idéz, legalább előtte járjon utána, hogy kik is ezek az emberek, és tudatlanságát ne olyan kényszeres anglicizmusokkal próbálja leplezni, mint "bárc", és "gedemör". Szó se róla, én is ismertem olyat az egyetemen, aki Bárteznek mondta Barthes-ot, de mentségére legyen mondva, belőle nem lett kulturális államtitkár. Bár ahogy a dolgok ma állnak, még akár lehet is.
(Halász szerepeltetése egyébként eleve vitákat váltott ki - volt, aki visszavonta műveit a kiállításról, mások színes matricákat viseltek a ruhájukon a megnyitó alatt "Halász Bástya Elvtárs" felirattal; más kérdés, hogy ez a fajta protest meg teljesen értelmetlen.)
És most, hogy ennyi szót fecséreltünk olyanokra, akik nem érdemlik meg, térjünk rá a képekre. Mert hogy azok tök jók. Olyan menő műveket láthatunk, mint Magyar Ádám ipari kamerákkal készült rettentő nagy felbontású panorámaképei, Kovalovszky Dániel színes erdői, Misetics Mátyás nagyvárosi fényei, vagy Gábor Enikő különleges technikával készült darabjai. A kiállítók teljes névsora itt, galéria lent, de aki teheti, nézze meg élőben!