DALFEJTŐ - A Pitchfork összegyűjtötte az év legrosszabb lemezborítóit, melyek között akad a nyolcvanas évek esztétikailag legsötétebb pillanatait idéző giccs, epilepsziás roham kiváltására alkalmas színorgia, és indokolatlan pénisz is. Megmutatjuk a gyűjtemény legrosszabb darabjait, és felvonultatunk néhányat az év magyar mélyrepüléseiből is lemezborító fronton. (Figyelem, a most következő összeállítás a nyugalom megzavarására alkalmas képeket tartalmaz, megtekintését leginkább senkinek sem ajánljuk, de ha mégis, hát csakis 18 éven felüliek felügyelete mellett!)
Ákos: 2084 Ákos idei lemezének, a címével a Bonanza Banzai nagy sikerű 1984 című albumát (és persze Orwellt) idéző 2084-nek borítója több okból sem maradhatott ki. Egyrészt mert rajta van Ákos, és ha ez nem lenne elég ahhoz, hogy elijessze a jobb érzésű embert, az "ideális popsztár" még ráadásul fenyít is (vagy azt mutatja, hogy 1, ezt még nem sikerült eldöntenünk). Ez a "vedd meg a lemezt, kisköcsög, vagy szétütlek!" beállás kábé annyira hiteles, mintha Semjén Zsolt írna Stones-lemezkritikát. Mindezt megtámogatják egy indokolatlanul lángoló autóval, és ráadásul ehhez képesek voltak kimenni Vegasba. A dalcímek megjelenítése annyira frappáns, mint Sas József elmúlt húsz éves életműve, a Coalition betűtípussal felrótt sci-fi hatást célzó előadó+lemezcím kombó pedig rettentően hatásvadász.
Omega - 50 Az addig oké, hogy az Omega 50 éves, de hogy ehhez miért kell a borítónak is úgy kinézni, mint valami őskövületnek, arról fogalmunk sincs. Nincs rá szó, mennyire rondán sikerült kivitelezni az egészet, olyan, mint egy borzasztó clipart+wordart kombináció, a 50 years feliratot rejtő plecsnitől kirázza a hideg az embert, a gagyi photoshop megoldások, az inner glow és az árnyékolás láttán pedig szinte ki akartam vájni a saját szememet. Nincs rá szó, tényleg.
Edda: Inog a világ Az Edda új lemeze leginkább arról ismert, hogy Pataky Attila őrületbe hajló fantazmagóriái az űrlényekről és a világvégéről megfertőzték az egész zenekart, így történhetett, hogy borítóra raktak egy UFÓ-magazinba hajló dizájnnal megtámogatott maya naptárat (mert ugye a mayák szerint lesz világvége, konkrétan 21-én, meg Pataky szerint is új korszak kezdődik). Ha Ákos borítóját egyfajta poszt-apokaliptikus vízióként értékeljük, úgy ez a borító maga az apokalipszis, vagy legalábbis az előhírnöke.
Mc Hawer és a Tekknő: A tizedik A mulatós sosem az igényes külsőségekről volt híres, de tekintve, hogy még mindig ebben a műfajban talál gazdára a legtöbb lemez hazánkban (naná, mert akik fogyasztják, nincsenek jóban az interwebbel), így nem hagyhatjuk ki a suttyóteknó hazai apostolainak legújabb dobását. Az idei divatnak megfelelően tetőtől talpig matyóhímzésbe bújtak a srácok, akiknek még nem szóltak, hogy a hajzselé és a szőke tincsek '98 óta már nem számítanak menőnek. Vannak itt még erős intertextuális utalások, a disznón álló kakas például egyértelműen a brémai muzsikusokat idézi, a tom sawyeri magasságokba emelkedett, meggyalázott kerítés pedig minden bizonnyal a srácok olvasottságáról tesz tanúbizonyságot.
Radics Gigi: Vadonatúj érzés Eltekintve a borzasztó címadó daltól, és a ténytől, hogy a megasztárból szalajtott Gigi (biztos ez is egy név) a büdös életben nem fog angol nyelvterületen befutni minden igyekezete ellenére, ez a borító olyan lett, mintha szerencsétlen designernek összesen öt perce jutott volna rá. Az addig oké, hogy egy sima, minden ötletességet nélkülöző fotót raktak rá, aminek szépen lehomályosították a hátterét, és aztán raktak rá némi ködös csillogást. Mindez kiegészülve a borzasztó tipográfiával felskiccelt névvel és címmel egy az egyben a facebook (illetve esetenként az iwiw, ill. myvip) felhasználók közt jócskán előforduló "gyémántos hercegnő" és "raj királylány" típusú fotókat idézi. Kis wordart-féle 3d hatás itt is befigyel, és aki képes volt lila háttérre kék betűkkel írni, annak halvány fogalma sem volt arról, mit csinál.
DJ Dominique: Disco Hit Mix 2012 A puritanizmus és a Bravo Magazin együttes hatása alatt született a büntető címmel ellátott DUPLA(!) Cd, és ami a legdurvább, DJ Dominique még mindig aktív, és van ember, aki megveszi a lemezét.
***
Most pedig következzenek a legdurvább darabok a Pitchfork összeállításából!
Blood on the Dance Floor: Evolution
Dillon Saks: 2kHustla
Animal Collective: Centipede Hz
Sun Araw: The Inner Treaty
Bear in Heaven: I Love You, It's Cool
Jimmy Edgar: Majenta
Physical Therapy: Safety Net
Twin Shadow: Confess
WHY?: Mumps, etc.
Totally Enormous Extinct Dinosaurs: Trouble
Prins Thomas: Prins Thomas II.
Death Grips: No Love Deep Web