SPOILER - Manapság, amikor önkényuralmi rendszerre utalhat Kodály Zoltánról elnevezni egy utcát, szinte felüdülés, ha olyannak állítanak emléket, akinek a szobrát aztán senki nem akarja nyakon önteni egy vödör festékkel. Márpedig abban mindenki egyetért, hogy Bujtor István kajakra megérdemli azt a szobrot, amit május első vasárnapján lepleztek le Balatonfüreden. Azt is megmondjuk, hogy miért!
Ő Bud Spencer magyar hangja. Mi is tudjuk, hogy többen is szinkronizálták már Carlo Pedersolit Kránitz Lajostól Gruber Hugóig, de az igazi Spencer-Hill rajongók bizony mellette tennék le a voksukat, no meg a DVD-kiadásokon is (jobbára) ő szerepel. Márpedig van-e meghatározóbb televíziós élménye bárkinek, aki valaha látott már Magyarországon tévét karácsony/húsvét táján/bármikor, mint a Spencer-Hill filmek?
Neki köszönhetjük a Szomszédok számos klasszikus pillanatát. Kevesen tudják, de a magyar kult-sorozat utolsó három évadának producere Bujtor volt, aki emellett huszonkét epizódot maga rendezett, és egy alkalommal szerepelt is a sorozatban, mint hajóskapitány. Aki az elmúlt harminc évben nőtt fel, annak így vagy úgy, de alapélmény a szomszédok - még akkor is, ha ma már csak a Youtube-on nézzük az olyan örökzöld jeleneteket, mint amikor Vágási Feri beszáll az internetbe.
Nem csak szinkronhangja, de hazai megszemélyesítője is ő volt Bud Spencer karakterének. Ötvös Csöpi figurája Piedone magyar kiadása volt, aki hét egész estés filmmel, és azok ismétléseivel szögezte a tévé elé az embereket a nyolcvanas évek óta. Sehol nem látni annyi Ladával elkövetett autósüldözést, és vízbe zuhant Kern Andrást unikumos üveggel, mint ebben a krimisorozatban.
Amellett, hogy számtalan fontos magyar filmben/sorozatban szerepelt (A Borstól a Hideg napokig - utóbbiban féltestvérével, Latinovits Zoltánnal játszott együtt), de rendezőként és forgatókönyvíróként is jeleskedett. Hogy mást ne mondjunk, szerintünk ő csinálta az egyetlen valaha készült tényleg jó Rejtő-feldolgozást, A három testőr Afrikában-t (persze, tudjuk, a könyv sokkal jobb, de még így is teljesen nézhető az a film).
Sportembernek sem volt utolsó - a vitorlázás nem csak a kedvenc szabadidős elfoglaltsága volt, de egyben hatszor nyerte el benne a magyar bajnoki címet. A filmjeiben is egymást érték a vitorlás jelenetek, és mivel számos országban bemutatták őket, mondhatjuk, hogy Bujtor sokat tett a Balaton népszerűsítéséért is.